Shopping Cart

No products in the cart.

Šta očekivati kada prvi put počinjete sa uzimanjem lijekova za krvni pritisak

Ako ste nedavno počeli da uzimate lijekove za visok krvni pritisak (hipertenziju), možda imate mnoga pitanja. Kako lijek djeluje? Zašto vam je potreban? Koji su neželjeni efekti? Koliko dugo ćete ga uzimati?

Šta je hipertenzija i kada je potrebna terapija lijekovima?

Visok krvni pritisak nastaje kada je pritisak krvi na zidove arterija previše visok, što može oštetiti krvne sudove i povećati rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. Zdrav krvni pritisak je ispod 120/80 mm Hg. Ako je vaš pritisak 130/80 mm Hg ili viši, ljekar će vam vjerovatno preporučiti lijekove uz promjene u načinu života.

Kako lijekovi za krvni pritisak funkcionišu?

Postoji nekoliko vrsta lijekova:

  • Diuretici eliminišu višak natrijuma i vode.
  • ACE inhibitori i ARBs opuštaju i šire krvne sudove.
  • Blokatori kalcijumskih kanala pomažu u opuštanju krvnih sudova.
  • Beta-blokatori smanjuju brzinu otkucaja srca i rad srca.
  • Alpha-blokatori i vazodilatatori takođe pomažu u opuštanju krvnih sudova.

Kada uzimati lijekove?

Većina ljekara preporučuje uzimanje lijekova ujutru, ali vrijeme uzimanja ne utiče značajno na prosječan krvni pritisak tokom dana. Pratite uputstva svog ljekara ili farmaceuta.

Uobičajeni neželjeni efekti

Neki ljudi mogu doživjeti umor, glavobolju, vrtoglavicu, grčeve u nogama ili uzrujan stomak. Ovi efekti obično nestaju u prvih nekoliko nedjelja.

Praćenje krvnog pritiska kod kuće

Vaš ljekar će možda preporučiti da pratite krvni pritisak više puta dnevno ili nedjeljno kako bi se procijenila efikasnost lijeka. Postoje različiti uređaji za praćenje kod kuće.

Interakcije sa drugim lijekovima i hranom

Obavezno obavijestite svog ljekara o svim lijekovima koje uzimate i izbjegavajte hranu kao što je grejpfrut, koji može uticati na lijekove za krvni pritisak.

Važnost pridržavanja terapije

Stalno uzimanje lijekova je ključno za kontrolu krvnog pritiska. Prekid ili neredovno uzimanje lijeka može povećati rizik od ozbiljnih problema, kao što su srčani udar i moždani udar.

Pomoć u kontrolisanju krvnog pritiska

U Apoteci Belladonna naši farmaceuti su dostupni 24/7 da vam pomognu sa pitanjima o vašim lijekovima i da vas podsjete na dopune. Kontaktirajte nas za pomoć u vezi sa vašom terapijom.